Poszukując sprzymierzeńców do promowania edukacji ery "pokolenia google" znalazłem znakomity cytat ze wstępu do książki „Modernizacja Polski. Kody kulturowej i mity” Dla mnie cytowany tekst jest niezwykle motywujący do działania, ma w sobie tyle pozytywnej energii i odwołuje się do naszych najlepszych wewnętrznych zasobów. Wierzę, że z takim podejściem możemy uczynić nie tylko lepszą polską oświatę, ale tym samym przyczynić się do rozwoju naszego kraju i być przykładem dla innych krajów europejskich.
„Stawka budowania nowego ładu wspólnotowego i instytucjonalnego jest bardzo wysoka. Dziś jako naród dysponujemy ogromnym kapitałem, o którym rzadko się mowi – wielkim zasobem energii młodych ludzi pragnących sukcesu. Polacy są dziś narodem „energetycznym”, tak jak byli nim na przykład Finowie. W ciągu ostatnich 30 lat (najlepiej widać to w porównaniu ze Szwedami). Te zasoby bez sprostania wyzwaniom budowy ładu wspólnotowego i instytucjonalno-regulacyjnego, mogą w Polski najpierw częściowo wycieknąć (zasilając „energetycznie” inne kraje), a później się wyczerpać. Ale nie chodzi jedynie o zamiane tej energii, która tkwi dziś w Polakach, w dochody, w wyższy materialny poziom życia. Chodzi również o to, byśmy stali się bardziej szczęśliwi. Byśmy byli kompletnym narodem rozwiniętym materialnie, społecznie i duchowo, aby Polska i jej ład instytucjonalny były dla nas atrakcyjne.”
Dr Jan Szomburg, W poszukiwaniu inspiracji do budowy wspólnotowości i państwa [w:] Modernizacja Polski. Kody kulturowe i mity, Gdańsk 2008