Dużo mówi się dziś o sztucznej inteligencji. Jedni widzą w niej zagrożenie, inni – potencjał, dostrzegając jej znaczący wpływ na przyszłość uczenia się. Rzadko jednak patrzymy na AI nie tylko jako na narzędzie, lecz także jak na członka zespołu. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o badaniach w tym zakresie. Jednym z nich jest eksperyment przeprowadzony przez zespół pod kierunkiem Ethana Mollicka z Wharton School, szczegółowo omówiony w artykule „The Cybernetic Teammate”. Wnioski z tych badań mogą stać się inspiracją również dla edukacji.
poniedziałek, 7 kwietnia 2025
środa, 2 kwietnia 2025
Gdzie tkwi błąd? O kompetencjach społecznych i presji rodziców na nauczycieli
Jako nauczyciel wielokrotnie doświadczyłem sytuacji, które wymagały nie tylko mojej interwencji dydaktycznej, ale także wychowawczej. Ostatnio, podczas drobnego konfliktu wśród uczniów, spotkałem się z reakcją rodziców, która skłoniła mnie do głębszych refleksji nad naszą wspólną rolą w kształtowaniu kompetencji społecznych młodych ludzi.
sobota, 15 marca 2025
Zakaz smartfonów w szkole. Czym wypełnić lukę, czyli o ultrastyku, którego nam brakuje
Ustawowy zakaz używania smartfonów przez uczniów w szkołach staje się powoli w Polsce faktem. Jak podaje Portal Samorządowy (www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/) od 1 września 2025 roku będzie obowiązywał zakaz korzystania z telefonów w szkole*. Czy samo odebranie uczniom telefonów naprawdę rozwiąże problemy, np. koncentracji, relacji społecznych itd.? Czy zakaz, choć poparty badaniami, nie przyniesie ze sobą nowych wyzwań? Wprowadzenie regulacji to dopiero początek długiej drogi, na której końcu stawką jest zdrowie psychiczne, jakość edukacji i relacje społeczne młodych ludzi.
niedziela, 23 lutego 2025
Jak zadbać o dobrostan uczniów w cyfrowym świecie?
Z jednej strony stajemy w obliczu nieuchronnego rozwoju sztucznej inteligencji, która w ciągu najbliższych lat może zintegrować się z wszystkimi obszarami funkcjonowania szkoły – od organizacji pracy po personalizację ścieżek nauczania. Z drugiej, obserwujemy coraz wyraźniejszy, druzgocący wpływ mediów społecznościowych na relacje społeczne i zdrowie psychiczne uczniów dodatkowo wzmocniony powszechnym korzystaniem ze smartfonów.
Etykiety:
dobrostan uczniów,
dr Agata Wolanin,
Iwona Majewska-Opiełka,
Jonathan Haidt,
logodydaktyka,
Martin Seligman,
motywacja,
przestrzeń edukacyjna,
psychologia wdzięczności,
zarządzanie sobą w czasie
niedziela, 9 lutego 2025
Sztuczna inteligencja w edukacji – rewolucja czy ewolucja?
Powszechna obecność generatywnych modeli sztucznej inteligencji zmienia edukację w sposób fundamentalny – od dostosowania treści do indywidualnych potrzeb uczniów, poprzez zmianę roli nauczycieli, aż po redefinicję już nie tylko metod nauczania i sposobów oceny wiedzy, ale też nowych kompetencji kluczowych. Transformacyjny wpływ sztucznej inteligencji na globalną edukację kwestionują już tylko nieliczni. Ta zmiana dotyczy trzech kluczowych obszarów: środowiska edukacyjnego, roli nauczyciela oraz funkcjonowania i nowych zachowań uczniów. Wiele z rozwiązań jest już obecnych w szkolnej praktyce. Nabierają nowego znaczenia i wpływają na zmianę warsztatu pracy nauczyciela.
Etykiety:
kluczowe funkcje szkoły,
obszary funkcjonowania szkoły,
Punya Mishra i Matthew J. Koehler,
Sztuczna inteligencja w edukacji,
Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK)
niedziela, 19 stycznia 2025
Kreatywne zajęcia ze sztuczną inteligencją
"Jesteśmy w przełomowym momencie historii” – twierdzi prof. Włodzisław Duch w jednym z wywiadów. Przekonuje on, że sztuczna inteligencja zmieni każdy aspekt naszego życia. Choć są i tacy, co studzą entuzjazm i ogromne oczekiwania związane z rozwojem SI. To wszystko sprawia, że współczesna szkoła staje wobec wyzwania i zobowiązania przygotowania uczniów do etycznego i efektywnego funkcjonowania w świecie, w którym SI odgrywa coraz większą rolę. Jednym z popularnych narzędzi jest ChatGPT – zaawansowany model językowy SI. Jak wykorzystać go do rozwijania krytycznego myślenia i kreatywności uczniów, zamiast jedynie ułatwiać im odrabianie zadań domowych? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, zaprojektowałem ćwiczenia, które mają być innowacyjnym podejściem dydaktycznym.
czwartek, 2 stycznia 2025
Transformacja Szkoły Podstawowej nr 7 w Innowacyjne Centrum Edukacji Holistycznej
Szkoła Podstawowa nr 7, zlokalizowana w średniej wielkości mieście w Polsce, postanowiła wdrożyć założenia holistycznej edukacji, zgodnie z rekomendacjami raportu "Reforma Kulturowa 2020–2030–2040"*. Celem tej transformacji było stworzenie środowiska edukacyjnego sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi uczniów, uwzględniającego aspekty intelektualne, emocjonalne, społeczne i fizyczne. W artykule przedstawiam działania w ramach tej zmiany, wyzwania, z którymi należało się zmierzyć, oraz rezultaty obserwowane po kilku latach od wdrożenia.
Subskrybuj:
Posty (Atom)