czwartek, 15 stycznia 2009

Apel o nową edukację

Szukając materiałów o jakości w zarządzaniu szkołą, natrafiłem w Internecie na krótki tekst, który zamieściłem w roku 2002 (7 lat temu!). Zadziwiające, że nadal jest aktualny. Jednocześnie cieszę się, że dzięki takim portalom nowoczesnej edukacji jakim jest Edunews.pl, wiedza o konieczności zmian w polskiej szkole staje się coraz bardziej powszechna wśród nauczycieli. Niżej cytuję znaleziony tekst. Tutaj można sprawdzić.

"Dziś już nie wystarczy tylko restrukturyzacja, szukanie oszczędności oraz redukcja kosztów i zatrudnienia. Nie może być też takim antidotum reengineering. Szkoły przede wszystkim powinny zastanowić się nad stworzeniem oferty, która będzie spełniała wymogi szkoły w czasach gospodarki opartej na wiedzy. Tworzenie przewagi konkurencyjnej jutra to kreowanie i zdominowanie pojawiających się szans i możliwości, aby zdobyć kontrolę nad nową przestrzenią w edukacji. Tworzenie przyszłości jest dużym wyzwaniem
dla dyrektorów. Nie wystarczy już powiedzieć, że przygotowujemy do egzaminów na prestiżowe uczelnie. Dzisiejsze piętnastolatki za kilka lat zaczną wchodzić na rynek pracy, za kilkanaście lat będą odgrywać główną rolę w życiu gospodarczym i politycznym. Ich wiedza i umiejętności, które zdobędą w naszych szkołach będą miały bezpośredni i zasadniczy wpływ na rozwój kraju, na jego przyspieszenie, pozwalając zmniejszać odległość od czołówki europejskiej, albo na jego zahamowanie. Dyrektorzy powinni zacząć wytyczać nowy szlak dla polskiej edukacji. Zboczenie z utartej drogi niesie ze sobą większe korzyści niż naśladowanie sukcesów innych. Nie można dojść do przyszłości pozwalając komuś innemu wytyczyć nam szlak. To nowe wyzwanie przed którymi stoją dyrektorzy szkół."


Zobacz mnie na GoldenLine